Povinné ručení

Uzavření povinného ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je, jak už z názvu vyplývá, v České republice vyžadováno zákonem jako nezbytné. Jde tedy o krok, který musí učinit každý nový vlastník motorového vozidla přihlášeného v registru. Jak ale z nepřeberného množství nabídek pojištění vybrat to, které vám v případě potřeby opravdu bude užitečné, bude šité na míru právě vám, ale nevymete vám každoročně peněženku?

Limit plnění

Minimální částka, kterou musí toto pojištění pokrýt, je dle zákona 35 milionů korun na majetkové škody pro všechny postižené a 35 milionů korun za každého zraněného nebo usmrceného. Jednotlivé pojišťovny ale poskytují širokou paletu nabídek, kde se částky plnění pohybují od tohoto minima až do 250 milionů korun.

Nedoporučuje se pojistit se pouze na uvedený minimální limit, ale zvolit alespoň střední cestu, tedy limit plnění 100 milionů na škody majetkové a 100 milionů na uvedené újmy na zdraví či životě, popřípadě vyšší. Kombinace tohoto limitu a dalších aspektů konkrétní nabídky vám pak může nastínit kompletní obrázek toho, s čím vším vám v případě nehody povinné ručení pomůže a jakých nepříjemností vás může ušetřit.

Cena za povinné ručení – pojistné

Pro každého samozřejmě bude při výběru správného povinného ručení hrát roli i cena, jelikož se jedná o platbu nevyhnutelnou, a tudíž je žádoucí, aby pro klienta byla co nejvýhodnější. To samo o sobě dává smysl, nicméně nikdy nelze variantu pojištění volit pouze na základě nejnižší ceny, protože limit plnění a škála situací, které budou pojištěním pokryty, nemusí ve výsledku odpovídat vašim potřebám a na platbě ušetříte třeba jen pár tisíc korun ročně.

Zároveň se výše pojistného každým rokem může měnit, a proto vždy doporučujeme vámi uzavřené pojištění zrevidovat a znovu srovnat s ostatními aktuálními nabídkami.

Doplňkové služby

Povinné ručení nemusí nutně krýt pouze to základní, ale pojišťovny dnes v rámci snahy o získání zákazníků nabízí mnohé doplňkové služby s pojištěním související. Spolu s pojištěním tedy můžete získat různé asistenční služby nebo třeba připojištění pro určité situace nebo pro konkrétní poškození vozu (například pojištění poškození předního skla či pojištění závad způsobených povětrnostními podmínkami). Málokdo si umí předem představit, do jakých situací se lze na silnici dostat, je tedy dobré zvážit i tyto nabídky a podívat se na přehled opravdu všech dostupných variant.

Pokud navíc vaším automobilem cestujete do zahraničí, mohla by například komplexní asistenční služba být obrovským ulehčením pro případ nehody při cestování. Řešení nehod v zahraničí bývá velmi stresující záležitostí, proto je velkou úlevou, pokud máte na dosah pomocnou ruku.

Kde a jak vybírat

Pokud budete povinné ručení vybírat a sjednávat v dané pojišťovně nebo dokonce ve stánku na úřadě, může vám mnohé uniknout a zcela jistě vyslechnete pouze omezený rozsah nabídek. Nebudete mít ani čas a prostor vše zvážit, promyslet a dohledat si samostatně potřebné informace. Pokud tedy nechcete navštěvovat několik míst, ptát se na stále stejné otázky a domů si pak přinést hromadu prospektů k prostudování, je nejlepší se předem porozhlédnout na internetu.

Srovnávač nabídek povinného ručení vám vaše hledání usnadní. Ušetříte spoustu času, nadbytečnou administrativu i námahu spojenou s komunikací s několika pojišťovnami. Z pohodlí svého domova pouze do srovnávače zadáte konkrétní parametry a dostanete podrobné srovnání všech dostupných nabídek odpovídajících přesně vašim potřebám. Nemusíte tak složitě sami porovnávat jednotlivé podmínky, on-line srovnávač vše vyřeší za vás. Zdarma a rychle, skrze naši jednoduchou a velice intuitivní aplikaci, kterou naleznete zde

You may also like...