Právě testujeme: Subaru BRZ 2016
Pokaždé, když do tohohle auta sednu, něčím mě zas a znovu dostane. Není výkonné, nemá potenciál drtit časy na okruzích, ale má něco, na co už se u moderních sportovních aut dávno zapomnělo. Umí totiž zapojit řidiče do děje takovým způsobem, o kterém se mnohým dalším modelům pouze sní. Je jedním slovem „řidičské“.
Atmosférický dvoulitr o výkonu 200 koní, který bije pod „dlouhou“ kapotou (ty uvozovky proto, že tahle kapota je dlouhá jen v přirovnání ke zbytku auta) je z dnešního pohledu vlastně trochu archaickou jednotkou. Točivý moment 205 Nm je posazen skandálně vysoko v 6400 otáčkách, ale právě v tom tkví ta zábavná část. Pokud chcete jet rychle, musíte si rychlost zasloužit. To znamená podřadit pomocí skvěle, mechanicky chodící páky převodovky a pobídnout motor do hodnot přes 4500 otáček. Čtyřválec rozezní svou chraplavou, mechanickou symfonii a vy si užíváte, jak buduje otáčky a sílí s každou dosaženou stovkou.
Staromilskému charakteru motoru přesně odpovídá i naladění podvozku. Zavěšení rozhodně není tvrdé a vlastně dovolí v zatáčkách i nějaký ten náklon, ovšem vše je nasměrováno tak, aby řidič cítil každý vrtoch auta a byl s ním jedna ruka. BRZ s nízkým těžištěm briskně reaguje na každý pohyb přesného a strmého řízení a v zatáčce stačí minimální pohyby plynového pedálu k tomu, aby se přenos hmotnosti okamžitě projevil. Nedotáčivost BRZ nezná, ale budete-li chtít, můžete si dosyta užít plynulých a čitelných přetáčivých smyků. Zejména na mokru se BRZ rádo nechá rozhodit a vězte, že driftovat se s ním naučí i naprosté prkno.