První dojmy: Opel Corsa páté generace

Snimek 003Zástupce Opelu v segmentu B, model Corsa, dospěl do své páté generace. Od roku 1982 se vůz stal nezanedbatelnou součástí našeho vozového parku a zejména druhá a třetí generace je stále k vidění na našich silnicích v hojném počtu.

Corsa mezigeneračně změnila svůj vzhled a přiblížila se dalším modelům nabídky. Zejména stylový kompakt ADAM bychom našli v její přední masce bez delšího váhání, a ačkoliv by se dalo říct, že se přední světla stala o něco agresivnějšími, zachovala si Corsa onu milou a přívětivou tvář. Boční silueta je dotvářena výrazným prolisem na spodní části dveří a u třídveřové varianty je nutno vyzvednout i plynulou, obloukovou linii bočních oken. Pětidveřová varianta tento vzhledový prvek pochopitelně nenabízí. Musel zaniknout v rámci praktičnosti kvůli zadnímu páru dveří. Dobrou zprávou je, že Corsa, na rozdíl od některých konkurentů, neroste. Oproti předchozí generaci, která měla délku rovných čtyř metrů, je pátá Corsa o zanedbatelné dva centimetry delší.

Snimek 006Velmi milé překvapení čeká v interiéru. Pryč je změť tlačítek uzurpujících středový tunel. Tato část interiéru nově hostí jen velký dotykový displej s jemným rozlišením a rychlými reakcemi, pod ním potom hezky navržený panel klimatizace. Fyzických tlačítek je po málu a jsou přehledně uspořádány po levé a pravé straně dotykového displeje.

V nejvyšší výbavě Cosmo mají řidič i spolujezdec k dispozici příjemně tuhá sedadla, čalouněná kombinací látky a kůže. V nejnižší poloze má sedák poměrně velký sklon a tím, že je dostatečně dlouhý, sedí se skutečně pohodlně. V obou směrech nastavitelný volant si může řidič přitáhnout v rámci třídy hodně blízko sobě a takřka eliminovat tzv. „záchodové sezení“. I když tato pozice za volantem znamená sedadlo hodně vzadu, stále zbývá místo i pro dospělého člověka v druhé řadě. Kufr má základní objem 285 litrů a díky odklopitelné podlážce je jeho dno zarovnáno s hranou nárazníku.

Snimek 013V paletě motorů nové Corsy bychom našli dohromady devět pohonných jednotek, přičemž v počtu sedmi kusů značně převažují benzínové agregáty. My jsme vyzkoušeli ten nejmenší a přitom zároveň nejsilnější motor, kterým je zcela nový litrový tříválec s turbem, o výkonu 115 koní. I přesto, že mu do standardního počtu jeden válec chybí, nedává to motor najevo tak silně, jako je tomu mnohdy u konkurence. Na volnoběh je uvnitř vozu ticho, stejně tak i během klidné jízdy. Ve spodní polovině otáčkoměru reaguje motor spíše vlažněji, ovšem i zde je nástup točivého momentu dostačující. Pro výkon si musí řidič zajít do vyšší části spektra a překlenout hranici zhruba čtyř a půl tisíc otáček. Odtud se motor značně probere a Corsa s vervou peláší vstříc šestitisícové hranici. Z tohoto chování lze jasně odvodit, že častou kratochvílí při spolupráci s motorem bude řazení. I to se však Opelu povedlo a páka se v kulise pohybuje s lehkostí, přesností a po krátkých drahách.

Snimek 014Podvozek německé novinky se vydal cestou evoluce a nové technologie bychom zde hledali marně. Přední náprava je McPherson, zadní potom tvořená torzní příčkou. Podvozek jen těžko hodnotit na základě jedné testovací jízdy, ale nerovnosti žehlí dobře a překvapující je i úroveň odhlučnění, kterou poskytuje pasažérům v kabině. Řízení je nepřeposilované a disponuje City režimem, který bude vyhovovat všem, kterým právě přeposilovanost chybí.

Snimek 019Novou Corsu si lze dopřát již za velmi příjemných 219 900 korun. Za tu cenu však dostanete pouze základní motor 1.2 litru o výkonu 70 koní a výbavu Selection. Vyšší výbavu Enjoy lze pořídit jen za 6 tisíc korun navrch, za čtyřválec 1.4 Turbo o výkonu 100 koní připlatíme 40 tisíc korun. Námi testovaná nejvyšší výbava Cosmo, kombinovaná s nejvýkonnějším tříválcem o výkonu 115 koní, vyšla dohromady na 343 900 korun.

You may also like...