První dojmy: Opel Vivaro
Opel se chystá převzít větší část trhu s užitkovými vozy a rozhodně necílí nízko. Aby uspěl, musel německý výrobce připravit něco skutečně speciálního. Něco, co by zvládlo obsloužit širokou škálu zákazníků, splnit jejich požadavky a zároveň je reprezentovat. Právě proto přijde na trh nový Opel Vivaro.
Střední dodávky z nabídky Opelu budou k mání celkem tři varianty. Základní, a podle předpokladů také nejprodávanější Vivaro Van, je klasická skříňová dodávka s křídlovými dveřmi vzadu a posuvnými z boku vozu. Na druhé straně nabídky je luxusně pojaté Vivaro Combi, tedy až devítimístný osobní transportér. Coby zlatá střední cesta slouží Vivaro Crew Van, skříňová dodávka se zkráceným nákladovým prostorem, doplněná druhou řadou míst k sezení.
My jsme vyzkoušeli hned první jmenovaný vůz, a sice bílý Vivaro Van, vybavený turbodieselem 1.6 litru o výkonu 120 koní a točivém momentu 320 Nm. Už první usednutí do vozu vyvolává příznivé pocity. Třímístná kabina posádky je prostorná a oproti standardním osobákům je zde jen relativně málo kompromisů. Všechny ovládací prvky jsou na svém místě, pozice za volantem je oproti mnohým dodávkám až nezvykle uvolněná a všemu dominuje stříbrným rámečkem obehnaný dotykový displej navigace.
Startuji tedy motor a vyrážím na první, zhruba osmdesátikilometrovou trasu. Čtyřválec v přední části si jen tiše přede a při městské jízdě neobtěžuje nadbytečným hlukem do kabiny. Zejména do města přijde vhod i skutečně vynikající převodovka, doplněná měkkou spojkou. Páka řazení vyvedená do spodní části palubní desky chodí po příjemně krátkých, a na dodávku až neobvykle přesných drahách. Velice rozumné se jeví i odstupňování šestirychlostní skříně, díky kterému není problém držet motor v těch správných otáčkách. Pod 1500 otáček se u malého dieselu projevuje nedostatek točivého momentu v nižších otáčkách, nicméně od 1500 nahoru již fouká jedno ze dvou turbodmychadel, a podržíte-li otáčky nad dva tisíce, motor velmi slušně zabírá. Na dodávku je poměrně neobvyklý i rozsah otáček, ve kterých motor pracuje. Vzhledem k přeplňovaní dvěma turby není problém roztočit motor až do čtyř tisíc, přičemž do 3500 otáček výkon stále ještě graduje.
Během testovací trasy jsem se snažil co nejlépe napodobit kombinovaný cyklus jízdy a monitorovat spotřebu. Po zhruba osmdesáti kilometrech města, okresek i dálnice, jsem zakončil jízdu s hodnotou 7.7 litru na sto kilometrů, kterou ukazoval palubní počítač. Jak by se spotřeba zvýšila při využití užitečné hmotnosti, která činí v testované variantě 1200 kilogramů, to můžeme jen odhadovat, nicméně v rámci testu si Vivaro vedlo výborně. Vzhledem k objemu nádrže celých 90 litrů, nebude tisícikilometrový dojezd nejmenším problémem.
Nejen motorově, ale i jízdně je Vivaro velice schopnou dodávkou. Podvozek i bez zatížení funguje více než dobře a nerovnosti vozovky žehlí velmi komfortně. Ač jsem očekával akustické rázy přenášené do interiéru, ukázala se tato obava jako lichá. Vivaro je od podvozku i motoru dobře odhlučněno a přílišného hluku se paradoxně nedočkáme ani od zadní nápravy, umístěné pod rozměrnou skříní o objemu 5.2 metru krychlových.
Po krátkém shledání mohu Vivaro s klidem označit za povedenou a velmi reprezentativní dodávku, která má potenciál stát se snem každého řidiče. Férová zůstává i cena. Za testované Vivaro Van ve vyšší výbavě Business Edition, zahrnující například tempomat, manuální klimatizaci, infotaiment systém s dotykovým displejem nebo dvířka v nákladovém prostoru průchozí pod nohy spolujezdce, žádá Opel 655 tisíc korun s daní. V případě, že bychom zatoužili po výkonnějším motoru o výkonu 140 koní, připlatíme dalších 22 tisíc. Jako výhodná se potom jeví i možnost připlatit si za rozšířenou záruku KOMPLET, která na pět let nebo 150 tisíc kilometrů, pokrývá kompletně celý vůz.