První dojmy: Opel Astra Sports Tourer
Co by to bylo za vůz nižší střední třídy, kdyby jeho základní variantu nedoplňoval ještě kombík s „baťohem“ a tím pádem zvětšeným zavazadlovým prostorem. Ani pro Opel v tomto případě neplatí žádná výjimka, takže pokud se chce nová Astra (mimochodem evropské auto roku) zúčastnit bojů v segmentu C, musí přijít s kombi variantou.
U německé automobilky nese kombi název Sports Tourer a už první pohled do tabulek napoví, že s objemem kufru 540 litrů, plní svůj účel více než dobře. Při pohledu zvenku se potom nabízí zásadní filozofická otázka, zda není kombík náhodou hezčí, než klasický pětidveřový hatchback. Chromovaná linie, která se táhne od A sloupků až k víku zavazadelníku, působí na kombíku se svou vlnkou na konci jaksi elegantněji a „dokončeněji“. Na druhou stranu ale zadní lampy nejsou zdaleka tak vydařené jako u hatchbacku, takže vzhledově skončí tento souboj zjevně remízou.
V kombinaci s bezklíčovým přístupem lze kufr otevírat jen kývnutím nohy pod nárazníkem, čímž se odhalí dostatečně velký, pravidelný prostor o již zmíněném objemu 540 litrů. Ten lze sklopením zadních sedadel ještě rozšířit, a to až na 1630 litrů. Na zadních sedadlech je stejná porce prostoru jako u hatchbacku, a oproti minulé generaci, užívají si zadní pasažéři necelé tři centimetry pro kolena k dobru. Svůj lví podíl na tom mají přední sedadla s tenčími opěradly, která nejen, že nechávají více místa kolem sebe, ale jsou také lehčí. Právě odlehčování je totiž zásadním prvkem nové Astry. Díky lehčím materiálům karoserie a dalším úsporám, zhubla Astra podle provedení až 190 kilogramů, přinejmenším však 110.
K testovací jízdě v novém kombíku volím horkou novinku z oblasti motorizací. Dvěma turby přeplňovaný naftový motor o objemu 1.6 litru, který poskytuje předním kolům výkon 160 koní a točivý moment 350 Nm, dostupný již od 1500 otáček za minutu. Stejně jako další příslušníci z rodiny 1.6 CDTI, je i BiTurbo varianta příjemně kultivovaná a neprotestuje ani v případě nižších otáček. Dokonce i 1300 za minutu stačí k tomu, aby se motor bez klepání a dunění plynule sebral a začal akcelerovat. Vcelku mohutný nástup přichází ještě před dosažením dvou tisíc otáček, a pokračuje skrz prakticky celé pole otáčkoměru až do 4 500, kde zasahuje omezovač.
Stejně jako u hatchbacku, zůstalo i u kombi jednou z největších výhod odpružení. Podvozek nové Astry se řadí mezi ty výjimečně vydařené. Přes běžné, menší nerovnosti, nese se relativně lehký vůz plynule a s komfortem, přitom ale nemá tendence nijak zásadně zaklekávat do zatáček. Naopak karoserie drží vzpřímeně i při ostře projížděných obloucích. V tomto ohledu by si s Astrou šla užít i nějaká ta zábava, bohužel tyto choutky trošku kazí řízení, které působí značně gumově a ani sportovní režim nezabrání tomu, aby byl jeho odpor příliš lehký.
A kolik že tedy stojí vydařený kombík, který může svůj krátký protějšek předčít nejen v praktičnosti, ale možná i v otázce vzhledu? Nehledě na variantu či motorizaci, připlatíme za Sports Tourer oproti klasickému hatchbacku vždy jen rozumných 25 tisíc korun. Za nejlevnější verzi se základním benzínovým motorem 1.4 litru o výkonu sto koní, dělá to tedy 344 900 korun. Pokud se vám ovšem zalíbila idea výkonného, nadvakrát přeplňovaného turbodieselu 1.6 CDTI BiTurbo, dostupného až k výbavě Dynamic, připravte si 554 900 korun, potažmo 529 900 korun za hatchback.