Test: Mercedes-Benz C 220 BlueTEC

P1090342Mercedes třídy C je s námi na silnicích již od roku 1993. Že vám to přijde málo? Ono to totiž začalo již o mnoho a mnoho let dříve a za první opravdové „céčko“ lze považovat model s označením W201, prodávaný pod názvem 190. Od roku jeho vzniku, tedy od 1983, uplynulo již hodně vody a přede mnou teď stojí vůz, který je od původní 190 na hony vzdálený.

A stojí skutečně v celé svojí kráse, což u nové třídy C, zejména ve variantě kombi, platí víc než kdekoliv jinde. Testovaný model je totiž k mé takřka dětské radosti oděn do tmavě modré metalízy, a kolem dokola obehnán designovými prvky, příslušícími k příplatkovému AMG stylingu. Leckdo může říci, že třeba chromovaný nástavec předního nárazníku nebo dvojice fešných a falešných chromovaných koncovek výfuku je přece jenom trochu příliš, ale já si dovolím nesouhlasit. Céčko v této konfiguraci a na osmnáctipalcových AMG kolech, vypadá totiž naprosto skvěle. Pro někoho možná příliš vulgárně, ale skvěle.

P1090355Vlastně bych na první pohled vůbec neváhal říci, že se pod kapotou ukrývá něco, co hltá ve velkém benzín a svým výkonem atakuje hodnoty za hranicí tří set koní. Až chromované označení na zádi prozradí, že motorizací tohoto kousku je 220 BlueTEC, tedy dieselový čtyřválec s dvojicí turbodmychadel, který nabízí slušný výkon 125 kW a dále vynikající točivý moment 400 Nm. Na zadní kola jsou tyto hodnoty přenášeny jak jinak než automatickou převodovkou, konkrétně sedmistupňovým ústrojím 7G-TRONIC. Zrychlení z nuly na sto je tabulkami přislíbeno za 7.6 sekundy, maximálka činí 229 km/h a za to všechno by se měl Mercedes dožadovat kombinované spotřeby kolem 4.5 litru na sto.

Zdá se vám to z říše snů? Už první nastartování, prováděné klasickým plastovým klíčkem zasunutým do palubní desky napoví, že by to mohla být všechno pravda. Obklopen komfortním interiérem slyším je vzdálené poklapávání dieselového motoru, na volnoběh v interiéru takřka nezištného. V Mercedesu si dávno uvědomili, že moderní automaty nepotřebují nic jako obří volič, zabírající polovinu středové konzole a režim jízdy tak volím tou páčkou, kterou bych ve většině automobilové produkce spouštěl stěrače. Ty se přesunuly na levou stranu k ovládání blinkrů a dálkových světel.

P1090386První stovky metrů po městě, strávené za volantem vozu, vyvolávají tři dojmy. Za prvé oceňuji sametovou práci sedmistupňové automatu, zadruhé jsem mile překvapen strmým převodem a tuhým nastavením řízení a zatřetí trochu rozladěn přespříliš tvrdým podvozkem. Právě podvozek je totiž opět částí balíčku prvků od sportovní divize AMG a jeho výkony ve městě mohou vyvolat smíšené pocity. Drobné nerovnosti vůz přefiltruje s lehkostí a při zachování hrobového ticha na palubě, jak však přijde větší výmol či podobný poklad, přenese se k posádce tvrdý ráz, doprovázený ne zcela příjemným zvukovým projevem.

Sotva však mine cedule s koncem obce a začne hladká silnice či snad dálnice, začnete nastavení vozu s okamžitou platností milovat. Mercedes sedí jako přibitý, a tuhým řízením, které umí ve sportovním režimu ještě značně přitvrdit, se řídí skutečně výborně. V rychle projížděných obloucích vykazuje karoserie jen minimální náklony a stopa je do poslední chvíle neutrální, než přejde do čitelné přetáčivosti dané pohonem zadní nápravy. Při rychlých dálničních přesunech vyžaduje řízení jen minimum impulzů pro držení přímého směru.

P1090362Jak už asi tušíte, není tuze naladěné zavěšení pro turbodieselový agregát tou úplně správnou partií. Motor spolu s převodovkou hoví spíše klidnějšímu tempu a sportovní ambice si příliš nedělá. Jeho pružnost je vynikající a síla neopomenutelná, nicméně od 1400 otáček, kdy bez velkého divadla nastoupí maximum točivého momentu, je křivka výkonu poněkud plochá. Výraznější výkonová špička nepřichází až do 4000 otáček, kde plynulý zátah uvadá a dále již nemá motor smysl vytáčet.

Velmi obdobnou náturu má i převodovka. Ústroji neřadí jinak než klidně, bez cukání a zpravidla logicky. Elektronika si je dost dobře vědoma síly motoru a tak místo zběsilého podřazování, nechává motor, aby předvedl, co v nízkých otáčkách dovede. Ten si s většinou situací poradí patřičně kultivovaně a i z nízkých otáček se důstojně posbírá a začne táhnout. Jediný drobný problém bych viděl v poněkud laxní reakci na ostřejší přišlápnutí plynu. Tehdy se ústrojí před potřebným podřazením nejprve dlouze zamyslí a teprve poté začne jednat. Většinu situací, včetně sportovní jízdy, lze však řešit pádly pod volantem. Na ně reaguje převodovka rychle a bez váhání.

P1090399Pohonné ústrojí v kombinaci se sportovně laděným zavěšením tedy poněkud splňuje definici Dr. Jekylla a pana Hyda. Kam se však přikloní spotřeba? Pokud se vám idea kultivovaného silného motoru líbí, spotřeba vás potom přímo nadchne. Většinu testovacího týdne jsem se vešel do hodnoty 6.5 litru na každých sto kilometrů, při cestách na delší vzdálenosti dokonce ještě méně. Teprve hodně zalidněný městský provoz či snad sportovní jízda vyšplhá spotřebu přes sedm, i tehdy ovšem budete jezdit hlavně levně. V kombinaci s nádrží honosící se objemem 66 litrů to znamená, že dosažení tisícikilometrového dojezdu není nejmenší problém.

A svých tisíc či ideálně ještě více kilometrů, budete si navíc užívat v plném komfortu. Sotva se za mnou s tlumením bouchnutím zavírají dveře řidiče, cítím se příjemně obklopen vnitřním prostorem. Klasický rituál nastavování sedadla začínám jako vždy usazením až na zem. A když říkám na zem, tak v řeči Céčka myslím skutečně až na zem. Vůz nechá řidiče, aby do interiéru zapadl, a pohostí ho volantem se širokým rozsahem nastavení. Za chvíli již sedím nízko, s nohama daleko před sebe a s volantem naopak na krátkou ruku. Přesně tak to mám rád já, ale na své si tady přijde opravdu každý. Vše okolo mě navíc působí nebývale kvalitním dojmem. Od ovladačů elektricky stahovatelných oken, přes dekory až po měkčený povrch palubní desky, udělali inženýři v Mercedesu vše, aby se posádka cítila dobře. Trochu smíšené emoce si dovedu představit snad jen u středové konzoly, na jejímž pianově černém lesklém povrchu je vidět každý dotek a které dominuje velký displej s vizáží tabletu.

P1090390Tento displej však z vrchní části palubky netrčí jen tak náhodou. Jedná se o rozhraní se systémem Command Online, který kromě toho, že tvoří ve specifikaci testovaného vozu nejvyšší příplatek (70 335 korun), nabízí nepřeberné množství funkcí a možností individualizace. Jeho ovládání probíhá kombinací dotekového touchpadu a otočného ovladače pod ním, a po chvíli vzájemného seznamování jsem z něj nadšen. Popis všech možností, které poskytuje, by sám vydal na delší článek nebo možná i na slabší knížku. Jisté však je, že se jedná o jeden z nejpropracovanějších a nejlepších infotainment systémů, které současný trh nabízí. Doplňkem mu je ještě dvojice klasických budíků před řidičem, doplněná o displej palubního počítače ovládaného z volantu.

Za řidičem a spolujezdcem nachází se dostatek místa pro dospělé pasažéry, ovšem i ti se budou cítit v interiéru spíše stísněněji. Kufr má objem 490 litrů a přístupný je přes rozměrné, elektricky ovládané víko. Příjemným jeho detailem je roletka, která při otevírání automaticky vyjíždí vzhůru.

P1090376Ve výsledku se tedy nové Céčko jeví jako špičkový a skutečně krásný kombík s výborným vnitřním prostorem, který po stránce pohonného ústrojí a podvozku kombinuje dva světy. Motor s převodovkou jsou předurčeny zejména pro klidnou a úspornou jízdu, tuhé zavěšení zase pro špičkové jízdní vlastnosti, které bohužel doplňuje o příliš tvrdou charakteristiku na horším povrchu. Rozhodně je tedy dobrou zprávou, že Mercedes nabízí možnost klasického podvozku i při ponechání stylového AMG vzezření, dodávajícího vozu šmrnc.

Tím se konečně dostávám k otázce konfigurace a tím pádem i ceny. Svůj Mercedes-Benz C220 BlueTEC můžete mít již za 841 000 korun, což je velmi příjemná cena. Ovšem jsou to příplatky, co vytváří mercedes a ty u testovaného vozu vydaly celkem za 608 600 korun. Kromě toho již zmíněného za Command Online, patří mezi vyšší částky ještě automatická převodovka za 54 704 korun, plně LED inteligentní světlomety za 37 773 korun nebo AMG exteriér za 59 915 korun. Celková cena tedy činí sice poněkud vyšších, stále však adekvátních 1 449 600 korun.

Celkové hodnocení:7 out of 8 stars (7,0 / 8)
Motor:7 out of 8 stars (7,0 / 8)
Převodovka:7 out of 8 stars (7,0 / 8)
Podvozek:6.5 out of 8 stars (6,5 / 8)
Praktičnost:6 out of 8 stars (6,0 / 8)

Plusy: Motor:
kombinace motoru s převodovkou Typ motoru: přeplňovaný, vznětový
spotřeba Válce / ventily: 4 / 4
jízdní vlastnosti na dobrém povrchu Zdvihový objem (ccm): 2143
systém Command Online Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 125 / 3000
pozice za volantem Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 400 / 1400
Mínusy: Provozní vlastnosti:
místy příliš tuhý podvozek Maximální rychlost (km/h): 229
prodleva převodovky při podřazování Zrychlení 0 – 100 km/h (s): 7.6
Spotřeba-město/mimo/kombi (l/100 km): 7.0 / 6.0 / 6.5
Rozměry a hmotnosti:
Zavazadlový prostor (l): 490
Objem nádrže (l): 66
Pohotovostní hmotnost (kg): 1575
Délka (mm): 4702

You may also like...