Právě testujeme: Škoda Fabia 1.2 TSI

P1050955Má pod kapotou slušnou dávku koní, tolik populární modrou metalízu Race blue a taky nejvyšší výbavu Style. V této sestavě se ke mně dostala dlouho očekávaná novinka tuzemské Škodovky, model Fabia třetí generace. Po prvních desítkách kilometrů musím uznat, že se jedná jednoznačně o krok správným směrem, ovšem drobné mouchy se najdou i tak.

Jak již bylo řečeno, v přední části se nachází nejsilnější motor z celé palety a to sice přeplňovaný čtyřválec z rodiny TSI, který má sice jen malý objem 1.2 litru, ovšem solidních 81 kW výkonu. Jako jediný z nabídky je potom spárován se šestistupňovým manuálem. Všechny ostatní motory si musí v kombinaci s manuální převodovkou vystačit pouze s pěti stupni.

Při jízdě se motor rád nechá točit a nástup točivého momentu přichází až o něco později, než je v této kategorii běžné. Teprve pod hranicí dvou tisíc otáček začne motor pořádně zabírat a roztáčet se bez protestů a vadnutí výkonu nechá až přes pět tisíc. Vše je navíc doprovázeno velmi solidní spotřebou, zatím jsem se všude vešel do šesti litrů. Naopak drobnou nevýhodou motoru je hluk, který se při zátěži přenáší do interiéru. Jako tříválec sice nezní, ale nemá k tomu daleko, neboť chrčivý projev není úplně nejlépe odhlučněn a agregát o sobě dá poměrně dost vědět.

You may also like...

2 Responses

  1. Auto napsal:

    Škoda, že už není RS, v této 3. generaci by musela být super.

    • Dominik Valášek napsal:

      Bohužel, taky bych RS uvítal. Problém je, že minulá generace byla prodejně poněkud fiasko z toho důvodu, že byla k dispozici pouze s DSG převodovkou.