Právě testujeme: Toyota Yaris Bi-Tone Hybrid

P1130334Malé městské autíčko s dávkou stylu navíc a hybridním pohonným ústrojím k tomu. Do rukou se mi na redakční test dostal Yaris v trochu netradiční verzi Hybrid, navíc zabalený do velmi atraktivního kabátku Bi-Tone, kombinujícího bílou perleť a černou barvu. Yaris tak designově omládl a přiblížil se modelu Aygo, které taktéž disponuje výrazným X na přídi.

Pod kapotou se nachází pro malé auto selekce vskutku neobvyklá. Atmosférické zážehové patnáctistovce sekunduje ještě elektromotor s vlastním, dvacetičlánkovým akumulátorem a bezestupňová převodovka e-CVT s variabilní změnou převodového poměru.

Pokud vám přijde, že musí být komplikované pohonné ústrojí komplikované na ježdění, jste od pravdy velmi daleko. Yaris Hybrid se ovládá jako kterékoliv jiné auto s bezestupňovým automatem, ovšem s tím rozdílem, že si vůz sám určuje, který pohon bude využívat. Obligátní nastartování při stisknutí startovacího (v tomto případě spíš zapínacího) tlačítka nečekejte. Na palubní desce se objeví ikonka „Ready“ spolu s ikonkou „EV“, což značí, že je vůz připraven jízdě v čistě elektrickém módu.

První vyparkování a rozjezd tedy absolvujete za doprovodu tichého, tramvaj-evokujícího zvuku pouze na elektrický pohon. Teprve když je potřeba vyšší výkon nebo dochází kapacita baterií, přijde ke slovu spalovací motor. Jeho připnutí k pohonu ovšem prakticky nepoznáte a je nutno uznat, že je agregát patřičně kultivovaný. Budete-li mít lehkou nohu a využívat rekuperace, můžete klidně i polovinu času v městském provozu absolvovat se zhasnutým motorem, pouze na elektřinu.

You may also like...