První dojmy: Peugeot Partner Electric
Užitkové vozy všech velikostí tvoří nezanedbatelnou část trhu. Jednou ze zdejších stálic je i duo modelů Partner/Berlingo, pocházející od francouzského koncernu PSA. Ve své již druhé generaci trvající od roku 2008 sklidily oba vozy mnoho úspěchů a získaly si právem oblibu v průmyslovém odvětví. Nemalou mírou tomu přispěla i paleta především naftových motorů a variabilita karoserie, kterou lze mít jako pětimístnou nebo dvoumístnou. Nyní je však čas podívat se na něco, co se v segmentu malých užitkových vozů vidí jen velmi zřídka. Mluvím o elektromobilu Peugeot Partner Electric.
Leckdo si možná řekne, že v oblasti, kde jsou auta určena na práci, není na elektromobily, které jsou stále ještě v plenkách, prostor. Opak je pravdou. Statistiky říkají, že většina malých dodávek provozovaných po městě nemá denní průběh kilometrů vyšší než 100. Tuto hodnotu zvládne elektromobil pokrýt bez problému a ještě odpadá problém s častými starty a krátkými trasami, huntujícími dieselový motor. Svoje využití najde Partner Electric i v uzavřených provozech, kdy je potřeba pohybovat se s vozem v rámci průmyslových zón, letišť nebo například nemocnic.
Vnější rozdíly od spalovacího Partneru jsou jen v drobných detailech. Teprve při podrobnějším ohledání nalezneme loga Full Electric a také pozměněnou přední masku. Kde není chladič, nemusí být ani jeho mřížka a proto byla nahrazena jen ozdobným krytem. Elektrická verze partneru je dodávána ve dvou karosářských variantách, kratší L1 má délku 4380 mm, zatímco delší má o 248 mm více. Obě karoserie stojí na stejném rozvoru, čítajícím 2728 mm.
Změny oproti standardní verzi nastaly i v prostoru pro pasažéry. Zde absence řadící páky přidala sedačku navíc a protože Partner Electric nemá převodovku, ale pouze stálý převod pevně nastavený redukcí, omezilo se řazení na otočný volič vedle panelu klimatizace. Nutných změn doznaly i budíky. Otáčkoměr byl nahrazen ukazatelem zátěže baterie, doplněným ve spodní části ještě ukazatelem rekuperace. I Partner umí stejně jako další elektromobily účinně brzdit motorem a dobíjet tak baterii. Ukazatel paliva „zůstal“, jen místo stavu pohonných hmot v nádrži nově ukazuje napětí na baterii. Vedle něj je potom ukazatel spotřeby přidružených zařízení, jako jsou elektrické topení, vyhřívané sedačky, případně klimatizace. Rychloměr cejchovaný do 130 km/h je dostačující. Rychlost je elektronicky omezená na 110, což do města a přilehlého okolí postačuje za všech okolností.
Konečně usedám do jediné plnohodnotné sedačky (ty další dvě vedle mě bych označil spíše za dvojsedadlo) a otáčím klíčkem ve spínací skřínce. V tomto ohledu zachoval Peugeot vše naprosto konvenční a první změnu tak zaznamenávám až při otočení voličem. Ten disponuje značením stejně jako kterákoliv automatická převodovka a po zařazení D tak jemným sešlápnutím plynu uvádím vůz do chodu. Charakteristické ticho rozbíjí jen jemné hvízdání vysokonapěťového systému. Soudím, že jej slyším jen díky tomu, že nemám zapnutý větrák ani rádio. Konečně posílám pedál „plynu“ níže k zemi a zkouším, co elektromotor předvede. 47 kW a 200 Nm točivého momentu nejsou nijak ohromující hodnoty, ale důležitý je jejich průběh. Elektromotor zabírá již od nuly a nemá naprosto žádné prodlevy, zátah je tak pocitově obrovský a Partner Electric je až obdivuhodně hbitý. Akcelerace slábne až při dosažení zhruba 70 km/h a odtud už vůz zrychluje pozvolněji. Na nezvyklé chování je potřeba myslet při zpomalování. Při plném odstavení pedálu přejde motor do rekuperace a zpomaluje výrazně prudčeji, než normální auta. Pokud tedy chci nechat Partnera jen klouzat setrvačností, je potřeba mít pedál stále trochu sešlápnutý.
Z displeje mezi budíky na mě zírá hodnota dojezdu 102 kilometrů. To je odpovídající vzhledem k tomu, že měl Partner na toto nabití již něco najeto a normovaný dojezd, kterého lze dosáhnout jen ve velmi ideálních podmínkách činí 170 km. Při městském provozu sleze dojezd na jedno nabití baterie, která má 22,5 kWh, do okolí 140 km, a podle stylu jízdy a počtu zapnutých spotřebičů, se může ještě snížit. Nabíjení baterií, které jsou umístěny pod podlahou místo rezervy a palivové nádrže, trvá z normální zásuvky zhruba 7,5 hodiny. Při použití třífáze s napětím 380 V lze nabít 80% baterie již za 30 minut.
Partner coby elektromobil má velkou budoucnost. Jeho dojezd bohatě vystačí především drobným živnostníkům a možnostmi použití se od konvenčního spalovacího modelu liší jen v detailech. Ceníková cena začíná na 685 tisících. To je samozřejmě vyšší částka, než v případě Partneru se spalovacím motorem, ale na provozních nákladech a údržbě se může rozdíl rychle vrátit.