Test: Audi Q2 1.4 TFSI CoD

P1190215Jelikož zájemci o prémiové crossovery se najdou v každém segmentu a skulině trhu, uvedla Audi na trh novinku s názvem Q2. Nejmenší model z rodiny „Q“ je zároveň tím nejstylovějším, ovšem neetabluje se do role klasického crossoveru či SUV. Q2 je totiž podle Audi čímsi novým a jak říká reklamní kampaň – nezařaditelným.

Na první pohled mi vskutku není příliš jasné, kam bych si měl novou Q2 zaškatulkovat. Audi je sice o malý kousek vyšší, než běžné osobáky, zároveň však některé SUV prvky postrádá a tváří se jako mírně protažený hatchback, zvýrazňující svou záď barevně odlišeným C sloupkem. Jen je škoda, že testovaný kus onoho sloupku lépe nevyužil. Klasická stříbrná metalíza na něm byla poněkud mdlá, na rozdíl od naprosto parádní sytě žluté barvy, která halila zbytek auta. Konkrétně za nabídku nefalšované pastelově žluté, má u mě Audi velký palec nahoru.

P1190286V mnoha prvcích ovšem Q2 připomíná současnou produkci značky a nejinak je tomu i v případě interiéru. Stejně jako jsou zvenku k vidění ostře střižená světla a velká tlama chladiče se čtyřmi kruhy, je i uvnitř k mání horizontálně orientovaná palubní deska s kruhovými výdechy klimatizace, ne nepodobná té, kterou nalezneme třeba v A3. Stejný je i středový displej čnící z prostředka palubky. Jen škoda, že oproti jiným modelům, neumí displej elegantně zajet do jejích útrob.

Nutno totiž podotknout, že díky schopnostem příplatkové digitální přístrojové desky Audi virtual cockpit, využíval jsem displej po mé pravici jen zřídka. Prakticky vše potřebné lze totiž obstarat výhradně z volantu skrze výborně navržený, kvalitně zobrazující a na informace bohatý displej, nahrazující klasické budíky. Tomuto řešení lze vytknout jen dvě věci. Zaprvé na řidiče občas kouká až příliš mnoho informací, mezi kterými musí chvílemi pátrat, zadruhé i na nejnižší intenzitu jasu svítí displej v noci stále relativně silně.

P1190319Na co nestačí obrazovka před řidičem a ovládání z volantu, to lze potom obstarat skrze sdružený ovladač MMI s dotykovým touchpadem. Všechny informační systémy v Audi fungují příkladně rychle, jsou vcelku intuitivní na ovládání a obsahují opravdu impozantní hromadu funkcí. Vlastně skoro příliš impozantní. Není mi například moc jasné, proč bych se měl auta ptát, co hrají v divadlech v  okolí. Nu což, třeba i tyto prvky někdo využije.

Technologie jsou tedy patřičně na špici a vůbec špatně na tom není Q2 ani po stránce praktické. Na zadních místech je místa dostatek pro dva dospěláky a se 184 centimetry jsem se vcelku bez problému posadil za svou nastavenou sedačku řidiče. Kufr se 405 litry taktéž neurazí a dokonce i nejmenší Q2 lze dovybavit elektricky ovládaným víkem.

P1190240Pod svítivě žlutou kapotou se v případě testovaného vozu objevil motor 1.4 TFSI o výkonu 150 koní, doplněný o technologii CoD. Ta přináší vypínání dvou válců v momentech, kdy není potřeba plný výkon a její aktivace se projeví zezelenáním ukazatele aktuální spotřeby na digitální přístrojovce. Po městě se motor v tomto režimu pohybuje velmi často, ovšem dobrou zprávou je, že posádka změny v režimech postřehne jen naprosto výjimečně. Jednou jedinkrát se mi stalo, že jsem při velmi mírném sešlápnutí plynu cítil jemné vibrace, jak motor zabíral pouze dvěma válci, ale přepnutí na všechny čtyři přišlo elektronice zbytečné. Za všech ostatních okolností běhá motor vždy sametově hladce a kultivovaně.

Systém Cylinder on Demant má na spotřebu patrně vliv. Čtyřválce 1.4 TFSI sice nikdy nepatřily mezi rozežrané jednotky, ovšem aby se auto jako Q2 pohybovalo svižně po městě za spotřebu do sedmi litrů, to tu ještě nebylo. Mimo město se dá spotřeba stlačit i k pěti.

P1190216Svižná jízda rozhodně není Q2 cizí. Zmíněných 150 koní výkonu a 250 Nm točivého momentu je příslibem slušného svezení a motor se nebojí zabrat. Již od dvou a půl tisíc otáček čtyřválec čile táhne a bez výraznějších výkonových špiček se vytočí až k šesti tisícům. Stovku přitom zvládne z klidu za 8.5 sekundy. Sedmistupňové DSG navíc řadí tradičně rychle, inteligentně a jen občas jsem si říkal, že by převodovka nemusela pouštět motor pod 1500 otáček za minutu.

Malinko rozporuplně působí nicméně nastavení podvozku. Jak samotné určení naznačuje, jedná se o vůz, s nímž se bude předpokládaný zákazník pohybovat hlavně ve městě. Na rozbitých silnicích hlavního města však nelze mluvit o tom, že by byla Q2 výrazně pohodlná. Auto je tuhé a dobře kopíruje silnici, což lze ocenit při cestách mimo město, kde se Q2 dobře vodí a nenaklání svou karoserii, ale ve městě je přece jenom zbytečně „udrncané“. Na druhou stranu odhlučnění je patřičně na výši a nepropustí příliš akustických rázů do interiéru.

P1190325Ve výsledku je tedy Audi Q2 sympaticky stylovým crossoverem, který vlastně crossoverem nelze pořádně nazvat. Audi se povedl původní záměr vytvořit vůz, který je svým způsobem nezařaditelný a stojí na hranici klasických hatchbacků a malých SUV. Do této kombinace výborně sedí výkonný, přesto ale obdivuhodně úsporný motor s vypínatelnými válci a také odladěná dvouspojková převodovka. Naopak podvozek mohl být v městském prostředí o něco komfortnější, ale tento svůj deficit vynahradí mimo město, kde se lze s malou Audi příjemně svézt.

Základní cena Audi Q2 je v tuto chvíli stanovena na 595 900 korun a za tu je k dispozici základní tříválec 1.0 TFSI. Testovaný motor s automatickou převodovkou vychází v základu na 717 900 korun a vůz, který vidíte na fotkách, je ve výsledku za 1 176 100 korun.

Plusy: Motor:
informační systémy Typ motoru: přeplňovaný, zážehový
spotřeba Válce / ventily: 4 / 4
převodovka Zdvihový objem (ccm): 1395
podvozek mimo město Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 110 / 5000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 250 / 1500
Mínusy:
tužší podvozek ve městě Provozní vlastnosti:
přílišný jas digitálních budíků v noci Maximální rychlost (km/h): 212
Zrychlení 0 – 100 km/h (s): 8.5
Spotřeba-město/mimo/kombi (l/100 km): 7.2 / 5.8 / 6.8
Rozměry a hmotnosti:
Zavazadlový prostor (l): 405
Objem nádrže (l): 50
Pohotovostní hmotnost (kg): 1280
Délka (mm): 4191

You may also like...