Test: BMW 530d GT xDrive

Pětková řada v provedení Gran Turismo je jedním z prvních počinů mnichovské automobilky, ze kterého si nadšenci rvali hrůzou vlasy z hlavy. Bachratá pětka je zkrátka poněkud kočkopes a na první pohled kříženec hned několika kategorií. Potom ale vyvstává zásadní otázka, zda mu to vlastně nějak ubírá na kvalitách.

Gran Turismo o čtyři milimetry překonává hranici pěti metrů délky, takže je blíže standardu sedmičkové řady, než té pětkové. Přitom má ale pět dveří, takže se tedy jedná vlastně o hatchback. Do toho si připočtěte vysokou, klenutou linii oken a fakt, že jsou všechna boční okna bezrámová, a máte před sebou cosi, co vlastně nelze zařadit do žádné ze zaběhnutých škatulek. Jestli je to jako celek hezké? Popravdě, mnoho lidí nemůže pětkovému GT přijít na chuť a ani já nejsem zrovna fanouškem, ovšem jak velmi brzy zjišťuji, je lepší se koukat zevnitř.

Právě vnitřek auta je totiž tím, o co tady kráčí. Otevření bezrámových dveří odhaluje oázu komfortu, špičkových materiálů, zpracování, ale i technologií. Je-li vůz vybaven příplatkovými ergonomickými sedadly, usednou řidič se spolujezdcem do komfortních křesel, která se ve všech ohledech řadí na naprostý vrchol. Kožená sedadla s odvětráváním a vyhříváním mají výsuvnou stehenní opěrku, nastavitelnou bederní opěrku, dofukovací bočnice, lámací opěradlo a opěrku hlavy s nastavitelným „ušákem“. Sečteno podtrženo, tohle je ta sedačka, ve které chcete jet třeba i tisíce kilometrů bez zastavení.

Pozice za volantem je příkladně ergonomická, v rámci interiéru sedím nízko s volantem blízko u těla, ovšem vzhledem k  rozměrné mase auta, která se kolem mě rozprostírá, mám spíše pocit, že sedím v opravdu velkém SUV. Ze světa technologií mi zde dělá společnost jednak výborně rychlý a intuitivní infotainment iDrive, jednak i digitalizovaná přístrojová deska, která má však stále pevné lunety otáčkoměru a rychloměru. Nemohu se proto zbavit dojmu, že je její potenciál trochu nevyužit. Žádné zobrazení mapy a ovládání celého auta pouze skrze budíky – jako to umí některé konkurenční značky – se v tomto případě nekoná.

V přední řadě sedadel si tedy rozhodně není nač stěžovat a špatně se nemají ani pasažéři na zadní třímístné lavici. Místa pro nohy je zde přehršel, stejně jako na hlavu, a sedadla se umí sklápět či posouvat. Kufr potom skrze obří, elektricky ovládané víko, pojme 590 litrů v základním postavení sedadel.

Netřeba dlouze polemizovat o tom, že cokoliv, co má menší počet válců než šest, pod kapotu pětimetrového bavoráku vysloveně nepasuje. Testovaný kousek šest válců měl, spalovaly naftu a jednalo se o slabší verzi naftového třílitru, podávající všem kolům výkon 258 koní a točivý moment 560 Nm. A že se jednalo o slabší variantu, to v tomto případě opravdu nikomu nevadí.

Vznětový šestiválec na nedostatek výkonu rozhodně netrpí a bachratou pětku rozpohybuje z nuly na sto za 6.2 sekundy. Jízdní dynamika, které dominuje zejména mocný tah ve středních otáčkách, je ovšem pouze jednou silnou stránkou. Tou druhou je kultivovanost a hlavně způsob, jakým je motor spárován s osmistupňovou automatickou převodovkou. O svém chodu dává motor vědět jen vskutku minimálně a na veškeré povely plynového pedálu reaguje s klidnou a mírnou samozřejmostí. Vůz se naprosto hladce rozjíždí, hladce a dokonale logicky řadí, a jakmile přijde náhlá potřeba výkonu a akcelerace, vypálí na stisknutí plynu bez delšího přemýšlení.

Nechám-li jízdní režim, tedy včetně adaptivního podvozku, v komfortním módu, dočkávám se velmi pohodlné jízdy. Tlumiče v tichosti filtrují nerovnosti, ovšem problém nastává tehdy, dojde-li na větší nerovnosti nebo jejich rychlý sled. Tehdy se projeví až příliš měkké nastavení tlumičů, které umožní zavěšení, aby se rozvibrovalo. Nejedná se o nic strašného a posádka cestuje stále ve špičkovém komfortu, ale vlivem drobných vibrací od kol se silnice zdá mnohdy horší, než ve skutečnosti je.

Mimo město při svižnější jízdě se navíc GT v komfortním módu poměrně dost naklání do zatáček a přesně pro ty případy je tu jeden ze sportovních režimů. Mód Sport pouze přitvrdí zavěšení a řízení, případně i přiostří reakce motoru a převodovky. Sport+ dále ještě omezí zásahy stabilizačního systému, nicméně zase tak dramatickým radovánkám řidič přerostlé pětky asi holdovat nebude. Ačkoliv se vůz ve sportovním režimu naklání o mnoho méně a v zatáčkách umí být rychlý, pořád je na něm znát jeho hmotnost a výsledný dojem je poněkud odtažitý. Sporťák to tedy není, ale velmi komfortní dálniční křižník rozhodně ano.

BMW řady 5 ve verzi GT sice skalní fanoušky fandy rozhodně nenadchne, ovšem zájemce o pohodlné rodinné auto vystupující z řady, ten si v daném případě přijde na své. Právě komfort kombinovaný s důstojnou dynamikou a silou vznětového šestiválce je tím největším lákadlem. Pro testovaný agregát navíc hovoří i spotřeba, která během celého testu prakticky nepřesáhla hranici devíti litrů na sto kilometrů.

Pro zájemce o netradičního bavoráka tak vyvstává už jen jeden jediný problém. Tento test byl totiž jakýmsi „rozlučkovým“ testem, neboť není to dlouho, co výroba Gran Turisma skončila. Ještě dnes lze každopádně sehnat různá nová skladová auta, která mohou vyjít výrazně levněji, než na kolik byla stanovena ceníková cena. Ta začínala částkou 1 407 900 korun a za dobře vybavenou verzi 530d GT xDrive si BMW žádalo okolo dvou a půl milionu.

Plusy:  Motor:
síla naftového šestiválce Typ motoru: přeplňovaný, vznětový
souhra motoru a převodovky Válce / ventily: 6 / 4
přední sedadla Zdvihový objem (ccm): 2993
prostornost interiéru Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 190 / 4000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 560 / 1500
Mínusy:
až příliš měkké tlumiče v komfortním módu Provozní vlastnosti:
diskutabilní vnější vzhled Maximální rychlost (km/h): 243
Zrychlení 0 – 100 km/h (s): 6.2
Spotřeba-město/mimo/kombi (l/100 km): 9.2 / 8.3 / 8.7
Rozměry a hmotnosti:
Zavazadlový prostor (l): 590
Objem nádrže (l): 70
Pohotovostní hmotnost (kg): 2120
Délka (mm): 5004

You may also like...