Co byste určitě neměli propásnout na IAA Cars ve Frankfurtu

Ve chvíli, kdy vychází tento článek, konají se ve Frankfurtu na výstavišti ještě stále dny pro odbornou veřejnost. Již brzy se však brány otevřou všem návštěvníkům a jste-li mezi nimi, budete hledat ty nejzajímavější kousky, po kterých se ve změti 219 světových premiér podívat. Já jsem pro vás vedle galerie připravil to nejzajímavější, co lze na IAA Cars vidět.

Nejlepší nový model:

Nových modelů je na IAA Cars mnoho, přesto však jeden vystupuje z řady. Vejdete-li do haly, která je z větší části věnována italským autům, jistě nepřehlédnete stánek Alfa Romeo. Vedle páru historických aut, je vlastně k vidění už jen jediné, ovšem právě to stojí za plnou pozornost. Řeč je o horké novince s názvem Giulia. Tento kompaktní sedan, který se svým třílitrovým motorem z Ferrari vhazuje rukavici BMW M3 a Mercedesu C63 AMG, vyhrál u mě osobně jakožto nejzásadnější nový model.

Alfou Giulia jsem byl fascinován natolik, že jsem neváhal usednout za volant ve snaze vytvořit si alespoň nějaké první dojmy. Poctivě tedy postávám v řadě nedočkavých novinářů, abych konečně složil svou záď za italský volant. A mým prvním dojmem je, že zde někdo po dlouhé době skutečně naslouchal. Anatomická sedačka obepne tělo v těsném sevření, volant si lze přitáhnout blízko k sobě a pedály nechat daleko „na dlouhou nohu“. Jejich rozložení navíc umožňuje elegantní meziplyny, což je věc, kterou mnoho výrobců v dnešní době opomíjí.

A i když do prvního svezení s novou Giulií ještě stále zbývá hodně času, už teď mi něco říká, že je tohle auto myšleno skutečně vážně. Po velmi, velmi dlouhé době, mohlo by se jednat z dílen Alfy Romeo o pořádný sporťák, který zde tolik chyběl.

Nejlepší koncept:

Největší nápor okolo konceptů zaznamenala během novinářských dnů jednoznačně hala propůjčená značkám koncernu Volkwagen. Na zdejší Bugatti Vision Gran Turismo a Porsche Mission E se stály doslova fronty, přesto je však nepovažuji za to nejvíc, co šestašedesátý ročník IAA Cars nabídl.

Můj favorit se totiž ukrýval v o mnoho skromnějším stánku japonské Hondy. Právě zde byl totiž vystaven a neprávem trochu opomíjen koncept Project 2&4. Otevřený sporťák disponuje technikou ze závodního Moto GP motocyklu a kromě ní nabízí i zcela ojedinělý koncept. Zapomeňte na sezení uvnitř auta jako v případě Arielu Atom nebo BAC Mono. U Hondy si řekli, že by bylo fajn, kdyby řidič seděl vlastně tak trochu mimo. Právě proto je na samém okraji šasi umístěno „plovoucí“ sedadlo, postrádající jakoukoliv izolaci od okolního provozu.

Tato nezvyklá řidičská pozice je v kombinaci s točivým čtyřválcem ze závodní motorky příslibem naprosto ojedinělých zážitků, které nabídne máloco jiného. O tom, že to Honda se svým konceptem myslí vážně, svědčí i nazuté odrbané gumy, které zcela evidentně už nějaký ten okruh objely.

Nejlepší kus historie:

Ačkoliv je IAA Cars v první řadě přehlídkou toho nejnovějšího, co značky z celého světa nabídnou, místy se objeví i nějaká ta historická raritka. Tu svou oblíbenou jsem já nalezl na stánku Alpine. Dvorní úpravce BMW zde ukrýval špičkové modely dnešních dnů a mezi nimi, takřka zapomenut, krčil se i jeden ojedinělý kus ze sedmdesátých let.

Pod názvem Alpine B7 S Turbo se ukrývá přestavba cestovního kupé řady 6. Tehdejší třílitrový šestiválec byl osazen písty s nižší kompresí a následně nadopován turbodmychadlem. Výsledkem je 300 koní, které se neztratí ani v dnešní době a samozřejmě nezaměnitelný „žraločí“ design s negativně skloněnou přídí. Připočtěte k tomu všemu ještě zelenou barvu doplněnou zlatými techno pruhy a máte dokonale nadčasový vůz, jehož hodnota poroste k nebesům.

Nejlepší prezentace:

Autosalon ve Frankfurtu je událostí, mající pro automobilky zásadní význam. Právě proto se jednotlivé značky předhání v tom, kdo svým návštěvníkům nabídne tu nejúchvatnější a nejvíc megalomanskou prezentaci.

A i když je zde mnoho značek, jejichž stánky (či v mnohých případech celé haly) jsou vskutku úchvatné, tu nejlepší podívanou nabídne hala Audi. Sotva projdete chodbou, lemovanou ledovými stěnami s nápisy „Home of Quattro“, už se před vámi rozprostírá obří výstavní prostor, vyzdobený vozy, vznášejícími se přímo na stěnách. A právě tady dostává výraz „prezentace“ úplně nový význam.

You may also like...